Kaliska Edukacja Archiwalna

Kaliska Edukacja Archiwalna

Poczytaj > Archiwalia dotyczące znanych osób

Akt zgonu Aleksandra Skrzyńskiego z 1931 r., ministra spraw zagranicznych w latach 1923-1924 i premiera rządu polskiego w latach 1925-1926. APK, Urząd Stanu Cywilnego Daniszyn, sygn. 197, akt zgonu nr 44

Archiwalia dotyczące znanych osób

Aleksander Józef Skrzyński zmarł w 1931 r. na skutek odniesionych obrażeń w katastrofie samochodowej na szosie relacji Ostrów Wlkp.-Krotoszyn. Jechał z Oporowa na polowanie w okolice Częstochowy samochodem kierowanym przez płk. Morawskiego, attache poselstwa polskiego w Berlinie. Powszechnie dostępne źródła jako miejsce jego śmierci podają szpital w Ostrowie Wielkopolskim. Tymczasem akt zgonu został zarejestrowany w Urzędzie Stanu Cywilnego Daniszyn. Dowiadujemy się z niego, że Skrzyński zmarł 25 września 1931 r., między stacją kolejową Łąkociny a lasem łąkocińskim, ok. godz. 15.00. Wersję tę potwierdzają doniesienia prasowe. Według „Orędownika Ostrowskiego” z 29 września 1931 r. samochód z Aleksandrem Skrzyńskim mijał jednokonny wóz. W trakcie manewru samochodu koń wystraszył się i stanął w poprzek szosy. Auto wpadło w poślizg i najechało na kamień. Wskutek uderzenia samochód dwukrotnie przekoziołkował i wpadł do rowu. Kilkakrotnie przygnieciony śp. Skrzyński przy przewróceniu samochodu wypadł nieprzytomny na ziemię. W kilka minut zmarł nie odzyskawszy przytomności. Bezpośrednim świadkiem wypadku był prokurator Sądu Okręgowego w Ostrowie. Zwłoki Aleksandra Skrzyńskiego przewieziono do kostnicy szpitala powiatowego w Ostrowie. Były minister i premier został pochowany 1 października 1931 r. w Kobylance k. Gorlic (obecnie woj. małopolskie). W 1932 r. jego szczątki przeniesiono do rodzinnego grobowca w Zagórzanach. Był odznaczony Krzyżem Komandorskim i Wielką Wstęgą Orderu Polonia Restituta, Wielkimi Wstęgami: francuskiej Legii Honorowej, watykańską Piusa IX, Korony Włoskiej, Gwiazdy Rumuńskiej, czechosłowackiego Lwa Białego, finlandzkiej Białej Róży, austriackiego Złotego Krzyża Zasługi, szwedzkiej Gwiazdy Polarnej, peruwiańskiego Słońca i estońskim Krzyżem Wolności I kl.

Księga zawierająca akty zgonów z 1931 r. z USC Daniszyn została przekazana do zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu w 2016 r. przez Urząd Stanu Cywilnego w Ostrowie Wielkopolskim.

Skip to content